Czym są choroby cywilizacyjne?

Czy choroby cywilizacyjne stanowią duże niebezpieczeństwo? Których z nich należy się bać?

netlekarz_400Jeszcze do niedawna uważano, iż choroby cywilizacyjne dotyczą przeważnie osób dorosłych i w wieku starszym, jednak nie jest to prawda. Globalnie i powszechnie występujące schorzenia coraz częściej  dotyczą osób młodych.

Czym są choroby cywilizacyjne? Jak wynika z definicji, jest to nic innego, jak powszechne problemy zdrowotne występujące na skalę globalną. Do ich rozwoju, a przede wszystkim rozprzestrzenienia przyczynił się postęp współczesnej cywilizacji. Właśnie dlatego choroby cywilizacyjne często nazywane są chorobami XXI wieku. Odnoszą się one do określonego czasu i miejsca - choroba raz zakwalifikowana jako cywilizacyjna będzie pozostawać nią do momentu, kiedy ludzkość nie upora się z powstałym problemem, a zachorowalność i śmiertelność z jej powodu nie zmniejszy się. W takim przypadku choroba traci charakter globalny. Dzisiaj problem chorób cywilizacyjnych w większym stopniu dotyka krajów szybko rozwijających się i wysoko rozwiniętych. Wynika to przede wszystkim z postępu technologicznego, zmian ekonomicznych oraz procesów demograficznych. Choroby cywilizacyjne nie powinny być bagatelizowane, a wręcz przeciwnie - są przewlekłe oraz wymagają szczególnej pomocy specjalistycznej i regularnej opieki medycznej - bardzo mocno wpływają one na jakość życia ludzi.

Najbardziej niebezpieczne choroby cywilizacyjne

Jeżeli uważnie przyjrzeć się powszechnym schorzeniom i przyczynom je wywołującym, śmiało można wnioskować, iż większość chorób wywołuje następne dolegliwości. Oznacza to, że zachorowanie na jedną z chorób cywilizacyjnych podnosi ryzyko konieczności zmierzenia się z następną. W ten sposób tworzy się błędne koło.

Dobrym przykładem pokazującym, jak jedna choroba wynika z drugiej i w jaki sposób tworzy się współzależność, jest otyłość. Po pierwsze, jest ona bardzo niebezpieczna, gdyż prowadzi do nadciśnienia, które już samo w sobie stanowi jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Po drugie, otyłość jest również jedną z przyczyn miażdżycy i choroby wieńcowej, a ponadto prowadzi ona do nietolerancji glukozy, a następnie do oporności na insulinę. Towarzyszące nadwadze zaburzenia lipidowe i uszkodzenie śródbłonka naczyń sprawiają, iż znacznie pogarsza się przebieg chorób układu sercowo - naczyniowego. Wysoki poziom cholesterolu napędza machinę miażdżycowych zmian tętnic, a tym samym powoduje dolegliwości sercowe. Pamiętajmy, iż przez to, że nadciśnienie pogarsza miażdżycę i chorobę wieńcową, znacznie wzrasta ryzyko udaru lub zawału serca, które, jak wiadomo kończą się śmiercią lub kalectwem.

Widzimy więc, jakie przykre skutki dla naszego zdrowia niesie z pozoru niegroźna nadwaga. Tak naprawdę, każda choroba cywilizacyjna jest niebezpieczna, wiec po wystąpieniu pierwszych objawów trzeba natychmiast zareagować. Dzisiaj szczególnie „popularną” chorobą cywilną są nowotwory. Ogólnie rzecz biorąc, nowotwór to bardzo poważna choroba. Po pierwsze, jest ona ciężka i ma długą drogę leczenia, a po drugie, wiąże się z wieloma dolegliwościami i niekorzystnym wpływem leczenia na organizm człowieka, które poza komórkami nowotworowymi, niszczy również zdrowe. Niestety nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkimi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi nowotworów, jednak możemy wzmocnić swój organizm, na przykład poprzez odpowiednią dietę.

Kolejna kategoria groźnych chorób cywilizacyjnych to schorzenia układu pokarmowego. Do najczęstszych z nich, których przyczyną jest nieodpowiedni tryb życia oraz sposób odżywiania się należą wrzody żołądka i dwunastnicy oraz żylaki odbytu.

Profilaktyka zdrowotna

Bardzo ważne jest wprowadzenie w życie profilaktyki zdrowotnej, dzięki której jesteśmy w stanie wyeliminować czynniki chorobotwórcze. Najważniejsze jest to, by zmienić dotychczasowy styl życia na zdrowy. Unikanie sytuacji stresowych, znalezienie chociażby odrobiny czasu na wypoczynek i zdrowy sen, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna – to bardzo ważne . Połączenie wszystkich tych punktów stanowi przepis na zdrowy styl życia. Dzięki tym działaniom będziemy nie tylko zdrowi, ale i szczęśliwi, ponieważ każda aktywność fizyczna sprawia, iż wydzielają się hormony szczęścia i radości. Takie zdrowe nawyki mogą nas uchronić przed powszechnie występującymi chorobami. W zdrowym stylu życia nie należy zapominać o zdrowiu psychicznym. Ważne jest znalezienie równowagi psychiczno-fizycznej. Dzięki przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia możemy skutecznie wyeliminować czynniki powodujące poważne problemy zdrowotne, w tym choroby cywilizacyjne.

Warto także oczywiście zwiększać swoją wiedzę o chorobach i sposobach zapobiegania im. W tym celu zajrzeć można do portalu Netlekarz.pl – jest to obszerna baza informacji, które mogą odegrać kluczową rolę w dbaniu o własne zdrowie!

Dodał : lidzbark.com
2017-05-23

Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

Dodaj komentarz

Podpis :
Ostatnio na forum

AUTO DO ŚLUBU
19-04-2018 14:41 - dodał: Anonymous

Szukam pracy dorywczej
08-01-2018 15:12 - dodał: Anonymous

Praca
19-12-2017 11:58 - dodał: Anonymous

Wybor drzwi do magazynu
18-12-2017 15:19 - dodał: papay

Wybór felg
18-12-2017 15:16 - dodał: sebmroz

Ogłoszenia

Rintal Polska, wiodący producent schodów do wnętrz organizuje promocję: poręcze i balustrady -20%! S
Data : 03-04-2018 18:44

Reklama
Zdjęcie dnia
No i po bitwie

No i po bitwie